POBIERZ PROGRAM KONFERENCJI W PDF – POBIERZ PROGRAM

Paweł Łyś

Paweł Łyś

Rozpisani.pl

BIOS

Paweł Łyś – ur. 1979, absolwent anglistyki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (2004) oraz wydziału lingwistyki University of York (2014). Od 16 lat koncentruje się wyłącznie na nauczaniu języka angielskiego na wszystkich poziomach zaawansowania. Miłośnik niuansów językowych. Autor podręcznika „Wiele ścieżek w języku angielskim – którą wybrać?” wydanego nakładem wydawnictwa PWN (Rozpisani.pl). Od roku 2006 mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie jest współwłaścicielem szkoły języka angielskiego dla lokalnej Polonii.

ABSTRACT

Precyzja w dobieraniu form gramatycznych kluczem do efektywnej komunikacji w języku angielskim

Zdarza się, że uczniowie/studenci mający już solidną wiedzę gramatyczną (na poziomie B1 i wyżej), świadomie stosując reguły gramatyczne, które opanowali w toku nauki języka angielskiego, tworzą nie do końca naturalnie brzmiące w danym kontekście zdania. Nie dosłyszawszy czegoś, pytają np. „What have you just said? Say it again, please” zamiast „What did you just say? Say it again, please” lub chcąc powiedzieć, że jadą na urlop dopiero w sierpniu, wybierają formę „I’m only going on holiday in August” zamiast „I’m not going on holiday till August”.
Podczas sesji pokażę, jak ważna w efektywnej komunikacji jest precyzja w dobieraniu odpowiedniej formy gramatycznej do danego kontekstu i jak dzięki niej uczący się unikną niepożądanych nieporozumień. Swoje wystąpienie oprę na wybranych fragmentach swojej książki „Wiele ścieżek w języku angielskim – którą wybrać?”.